Evrenin en büyük su kitlesi

Evrenin en büyük su kütlesi keşfedildi
Dünyadan 12 milyar ışık yılı mesafedeki su kütlesi, dünya okyanuslarının içerdiği toplam su kütlesinin 140 trilyon katı büyüklüğe sahip..
İki astronomi ekibi, evrenin bugüne kadar keşfedilmiş en büyük ve dünyaya en uzak su kütlesini ortaya çıkardı. Dünya ’dan 12 milyar ışık yılı mesafedeki bu su kütlesi, dünya okyanuslarının içerdiği toplam su kütlesinin 140 trilyon katı büyüklüğe sahip. Buhar halindeki su kütlesi, kuasar olarak adlandırılan ve ortasında, çevresindeki maddeyi yutan büyük bir kara delik bulunan gök cismini sarıyor.
Güneş’in ‘1000 trilyon katı’ enerji
NASA’nın California’daki laboratuvarından Matt Bradford, kuasar çevresindeki ortamın oldukça özgün bir yapıya sahip olduğunu, bu yapının ‘devasa büyüklükte su ortaya çıkardığını’ belirtti. Keşfi yapan ekiplerden birinin başkanı olan Bradford, “Yeni keşif bir kez daha gösterdi ki su evrende oldukça yaygın ve hatta evrenin en erken zamanlarından beri var” dedi.
Kuasarlar, çevresini bir disk şeklinde saran gaz ve toz kümesini emen devasa bir kara deliğe sahip gök cisimleri. Kuasarın kara deliği, bu tüketiminin sonucunda diskin ortasından her iki yöne doğru müthiş bir enerji fışkırtıyor. Su kütlesinin bulunduğu bu kuasarın kara deliği Güneş’ten 20 milyar kat daha yoğun ve Güneş’in ‘1000 trilyon katı’ enerjiye sahip. Bu kadar uzakta ve evrenin erken dönemlerinde var olan su kütlesi ilk kez keşfediliyor. Güneş Sistemi’nin dahil olduğu Samanyolu Galaksisi’nde de su buharı bulunuyor ancak galaksimizdeki su kütlesinin çoğu buz halde bulunuyor. Samanyolu’ndaki su kütlesi, bu kuasarda bulunandan 4 bin kat daha az. Bunun nedeni de suyun, Samanyolu’nda daha çok buz formunda olması. Kuasardaki su buharı, gök cisminin kara delik etrafında dönen gaz kütlesinin içine dağılmış durumda. Bu gaz bölge, yüzlerce ışık yılı genişliğinde (1 ışık yılı, yaklaşık 6 trilyon mil).
2008’den beri ölçüm yapılıyor
Kuasardaki su buharıyla karbonmonoksit gibi diğer moleküllerin ölçümleri, çevreleyen gazın yoğunlaşarak yıldızlar oluşturuyor olabileceğini gösteriyor. Ölçümler, California Teknoloji Enstitüsü’nün Hawaii’deki teleskopu kullanılarak 2008’den beri yapılıyor. Kuasar üzerinde çalışan ikinci ekip se, Alpler’deki Caltech Submillimeter Gözlemevi Başkan Yardımcısı, fizikçi Dariusz Lis başkanlığında çalışıyor. Bu ekip de kuasardaki ilk su buharı gözlemini 2010’da yaptı.  • Delilik süphesiz aptallıktan daha iyidir,
    delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur.
    Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir !

Blog Kategori

Son Blog Yazıları