Eros Pırlanta Başarı Hikayesi

İşiniz İnternette Platformunun basın lansmanına  e- ticaret başarı hikayeleri çerçevesinde Türkiye’den sadece iki firma davet edildi.  Davetliler arasındaki Eros Pırlanta Kurucu ortaklarından Ahmet Durmuşoğlu ile bu çerçevede yapılan röportajı okuyabilirsiniz.
 
• E-ticaret ile pırlanta sektöründe ilk 3 Firma arasına girdi.
• Bir yılda satışları yüzde 190 arttı
• Müşterilerinden aldığı hızlı geri dönüşler sayesinde inovatif ürünler geliştiriyor
 
İnternet üzerinden rekabetçi fiyatlarla pırlanta satışı yapan ve konusunda Türkiye’deki ilk e-ticaret sitesi olan Eros Pırlanta, rakiplerine göre sektörde yeni olmasına rağmen doğru pazarlama kararları ile hem satış hem trafik olarak kendi sektöründe ilk üç firma arasına girmeyi başarmış bir girişim.
 
www.erospirlanta.com adresinde yer alan ve  pırlanta tektaş,  elmas,  safir, yakut gibi değerli mücevherler konusunda uzmanlaşmış bir  e-ticaret sitesi olan Eros Pırlanta,  satışlarını bir yıl içinde yüzde  190 oranında artırarak ilk fiziksel mağazasını da 2012 yılı içinde Kapalıçarşı’da açmış. Bu anlamda  eticaret ile başlayıp, internet üzerinden büyüyerek gerçek bir mağaza açan ilk Türk girişimlerinden biri olma özelliğini de taşıyor.
 
E-ticaret Başarı Öyküsü Eros Pırlanta’nın e-ticaretteki başarısının sırrı: Pırlantadan önce güven satmak Etkin müşteri hizmetlerinde uzmanlaşan firma, satışını yaptığı ürünlerin değeri nedeniyle e-ticarette öncelikle güven yaratmanın önemine inanıyor. Firma ortaklarından Ahmet Durmuşoğlu: “Başarı için pırlantadan önce güven satmayı öğrenmek gerekiyor. Bu da doğru iletişim stratejisi ve müşteri hizmetlerinden geçiyor. Mesela bizim ilk 3 ayımız ‘Bu ürünler gerçek mi?’ sorusunu cevaplamakla geçti. Ancak biz bu durumu bir iletişim projesine dönüştürerek sektörel bir inovasyona imza attık ve Türkiye’de ilk defa HD pırlanta ürün videosu çektik. Ayrıca riskli bir ürün sattığımız için avantajlı ödeme ve iade seçenekleri sunarak sektörde en fazla güven veren firmalardan biri olduk.” diyor.
 
E-ticaret alanında yarattığı farklılıklarla ve inovatif yönüyle öne çıkan firma, Eros Pırlanta’yı “Türkiye’nin Online Pırlanta Markası” olarak konumlamayı ve ardından yurtdışı pazarlara açılmayı hedefliyor.
 
“Başarılı olmanın yollarından biri de sitenize doğru ve alakalı ziyaretçileri çekmek.”
 
Durmuşoğlu, e-ticaret yaparken başarılı olmanın sırlarından birinin siteye doğru ve ilintili trafiği çekmek olduğunu belirtiyor. İnternet reklamlarını etkin olarak kullanan firma, özellikle e-ticaret yapan firmaların internet pazarlama stratejilerini dönemsel veya geçici olarak değil sürekli bir şekilde gözden geçirmelerinin satışlara olumlu etkisinin altını çiziyor.
 
“E-ticaret ile rakiplerimize göre daha avantajlıyız.” Diğer sektör oyuncularına göre daha avantajlı olduklarını vurgulayan Durmuşoğlu, internette satış esnasında ayrıntılı geri dönüşler aldıkları ve çeşitli araçları kullanarak site ziyaretçilerinin davranışlarını analiz edebildikleri için daha az maliyet ile doğru hedefe ulaştıklarını söylüyor.
 
Durmuşoğlu:  “İnternet üzerinde yaptığımız reklamlar ile siteye gelen trafiğin önceden hedeflenmiş olması, ziyaretçilerin sitede uzun süre kalmalarını sağlıyor ve satışlar da buna paralel olarak artıyor”.
 
Satış yapmak istediği farklı kitleler için özelleştirilmiş pazarlama araçları kullanan firma, sitedeki hareketleri izleyerek gerekli ölçümlemelerini yapıyor ve bu sayede kendi performansını analiz etme  şansı buluyor. Örneğin siteye giren erkeklerin daha hızlı alışveriş yaptığını ve ortalama 4,5 dakikada  satınalma kararını verdiklerini görürken, kadınların sitede daha fazla zaman harcadıklarının farkına vararak sitede yer alan ürünleri ve görselleri buna göre yeniden düzenliyor.
 
Aynı zamanda reklamlarını kullanıcıların davranış biçimlerine göre ayarlayabiliyor. Pazarlama ve reklam faaliyetlerini internet üzerinden yürütmelerinin sadece satış anlamında değil, aynı zamanda marka bilinirliğine de büyük katkısı olduğunu belirten Ahmet Durmuşoğlu, sitenin yönetiminde dönemsel hareketleri, özel günleri ve geleneksel pazarlamanın e-ticarete yaptığı etkiyide dikkate aldıklarını ve tüm bunları birlikte değerlendirerek reklam stratejilerini oluşturduklarını söylüyor.
 


  • Delilik süphesiz aptallıktan daha iyidir,
    delilik var olmuş bir zekanın yok oluşudur.
    Aptallık ise var olmamış bir zekanın var olmamaya devam edişidir !

Blog Kategori

Son Blog Yazıları